Sunday, December 30, 2012

SQL Reporting Services'in Sonlandırılması

Bilindiği üzere Apache server, port 80'nin kullanımda olduğu durumlarda bloklarnır ve açılması mümkün olmaz. Aynı nedenden dolayı XAMPP üzerinden Apache server'ı çalıştırmaya kalktığımda, başka bir işlemin port 80'i kullandığı için, çalıştırmam mümkün olmadı. Bunun nedeni Skype ve benzeri bir çok program olabilir. Ben de ise bu sorun "SQL Server Reporting Services" neden olduğunu öğrendim.

Hangi işlemin port 80 meşgul ettiğini görmek için cmd arayüzünden
netstat -o -n -a | findstr "0:80"
komutunu kullarak hangi işlem ID'sine sahip programın port 80'ini kullandığını görelim.


Burda Process ID'si 4 olan bir program port 80'i meşgul ediyormuş. Port 80 kullanan bu programı bulmam uzunca vaktime aldı. Sonunda SQL'in reporting service'lerinin buna neden olduğunu öğrendim.
SQL Reporting Services'i kapatmak için:
start >> run>>services.msc 
(Eğer Windows 8 kullanıyorsanız basitçe start ekranına geçip services.msc yazmanız yeterli.)


Sizi yukarıda görülen pencerenin karışlaması gerekiyor. Daha sonra karşınıza çıkan bu pencereden SQL Reporting Services'e sağ tıklayıp "stop" diyerek sonlandırabilirsiniz. Bu sorunun tekrar tekrar karşınıza çıkmaması için sağ tıklayıp Properties'den, Startup type'ı Disabled olarak seçildikten sonra Apply diyerek pencereden çıkılabilir.Tekrar CMD'ye geçip port 80'ni kontrol ettiğimizde bu sefer bu portu meşgul eden her hangi bir işlemin olmadığınız göreceğiz.


Apache Server'ı çalıştırğımızda ise bu sefer port 80'nin apache server'a ait PID 1100 tarafından kullanıldığını görülecektir.


Umarım karşılaştığınız sorunu gidermenizde yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.No comments: